MENU

<<  JEŚLI WSZELKA MIŁOŚĆ PRAGNIE WIECZNOŚCI –

BOŻA MIŁOŚĆ NIE TYLKO JEJ PRAGNIE,

ALE   JĄ   SPRAWIA

I   NIĄ   JEST  >>

Benedykt XVI

<><><>

NABOŻEŃSTWO Drogi Krzyżowej w naszej Parafii w PIĄTKI

– na Skałce o godz. 16.30

– w kościele po mszy wieczornej

– oraz dodatkowo o 19.30 nabożeństwo DK z Komunią.

– DLA DZIECI we środy o 17.30 w kościele

GORZKIE ŻALE w niedzielę o 15.00

<><><><>

Ogłoszenia Parafialne 26 03 2023

 1. Serdecznie zapraszam młodzież szkół średnich oraz studiujących i pracujących do 28 roku życia na rekolekcje dla młodych. Odbędą się one w najbliższy piątek i w sobotę: w piątek nauka po ostatniej DK czyli o 20.00; w sobotę nabożeństwo z nauką o godz. 9.30. zaś msza święta w niedzielę.
 2. Bóg zapłać za przygotowanie świątyni na Dzień Pański Parafianom z NAWSIA.
 3. Dziękuję za wszystkie dyżury zimowego czuwania przed śniegiem i szczególnie tym Panom, którzy dotknęła ciężka i solidna praca z odśnieżaniem góry kościelnej. Paniom opiekującym się kaplicą na Skałce BÓG ZAPŁAĆ. Dziękuję Paniom za trud włożony w pielęgnację roślin przy kościele.
 4. Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Czułów organizuje wycieczkę na Dolny Śląsk: trzydniową – w dniach 20, 21 i 22 kwietnia (CZW – SOB). W programie: element pielgrzymki, którym jest nawiedzenie cudu eucharystycznego w Legnicy,  a poza tym zwiedzanie w dzień pierwszy Legnicy i Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby; w dzień drugi Karpacza i pocysterskiego opactwa w Krzeszowie; w dzień trzeci zamku Książ i Kościoła Pokoju w Świdnicy. Cena wyjazdu przy pełnym autobusie 750 zł od osoby – cena ulegnie obniżeniu o sumę, jaką w ramach grantu przydzieli nam Gmina. Zapisy kompletu chętnych muszą się domknąć do najbliższej środy wieczorem, bo od ilości chętnych uzależnione jest utrzymanie ceny i odbycie się programu. Proszę o zgłaszanie się do mnie –  przy zapisie wpłata 500 zł.
 5. W sprawie pielgrzymki do Ziemi Świętej chciałem przekazać wiadomość, że marzenia się spełniają, ale powoli: wszedłem w kontakt z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, wybitnym biblistą polskim. On grzecznie, ale stanowczo odradza pielgrzymkę w lutym. Opierając się na jego autorytecie i wstępnej możliwości poprowadzenia naszej grupy planuję przesunąć czas pielgrzymki na drugą połowę kwietnia – po Wielkanocy – w przyszłym roku. Bardzo proszę o kontakt tych, dla których taka zmiana terminu lutowego nie jest możliwa.
 6. W związku z tym, że ksiądz księdzu pomaga w Wielkim Poście w poniedziałek i środę tego tygodnia msza św. wieczorna pół godziny później, a w środę na Skałce o 16.00. Dzieci we środę drogę krzyżową będą mieć o 18.00
 7. Spowiedź parafialna wielkopostna będzie w następnym tygodniu w WIELKI PONIEDZIAŁEK.
 8. Za tydzień NIEDZIELA PALMOWA rozpoczyna WIELKI TYDZIEŃ. Sumę rozpoczniemy 15 min wcześniej, przed świątynią, obrzędem upamiętniającym wjazd Jezusa do Jerozolimy. Po południu o godz. 18.00 rozpoczniemy parafialną DROGE KRZYŻOWĄ pomiędzy domami. Szczegóły podam za tydzień. Palmy wielkanocne.  Konkurs na palme wykonaną własnoręcznie.
 9. Nie godząc się na szkalowanie św. Jana Pawła II pragniemy zło dobrem zwyciężać. Dlatego jak po zamachu na Jego życie w roku 1981 odbędzie się ulicami Krakowa BIAŁY MARSZ. Za tydzień w niedzielę 2. kwietnia – Spotykamy się na krakowskich Błoniach by przejść na Rynek Główny. Biały strój lub element stroju niech będzie znakiem sprzeciwu wobec zła i kłamstwa. 13:30 – Błonia Krakowskie przy Kamieniu Papieskim – przemarsz ulicami miasta na Rynek Główny- 15:00 – Uroczysta Msza Święta (Bazylika Mariacka)

<><><>

zeszły tydzień

Ogłoszenia Parafialne 19 03 2023 

 1. Serdecznie zapraszam młodzież szkół średnich oraz studiujących i pracujących do 28 roku życia na rekolekcje dla młodych. Odbędą się one w następnym tygodniu w piątek i w sobotę – 31 marca i 1 kwietnia. Ja proponuję godziny spotkań: w piątek nauka po ostatniej DK czyli o 20.00; w sobotę nauka z nabożeństwem o 9.30, a msza święta w niedzielę, ale do wtorku proszę o maile i smsy gdyby zainteresowani woleli inne godziny spotkań. Za tydzień podam konkrety.
 2. Ekstremalna DROGA KRZYŻOWA rusza w piątek – najbliżej nas w Mnikowie o 20.00
 3. Bóg zapłać za przygotowanie świątyni na Dzień Pański Parafianom z NAWSIA. Dziękuję za czuwanie przed śniegiem Parafianom z NAWSIA. Za tydzień o pomoc proszę Panów ze ŚRODKA. Paniom opiekującym się kaplicą na Skałce BÓG ZAPŁAĆ.
 4. FUNDUSZ
 5. Wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Wsi Czułów ogłaszam nabór na wycieczkę: trzydniową, na Dolny Śląsk. W programie: element pielgrzymki, którym jest nawiedzenie cudu eucharystycznego w Legnicy,  a poza tym zwiedzanie w dzień pierwszy Legnicy i Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby; w dzień drugi Karpacza i pocysterskiego opactwa w Krzeszowie; w dzień trzeci zamku Książ i Kościoła Pokoju w Świdnicy. Cena wyjazdu przy pełnym autobusie 750 zł od osoby – cena ulegnie obniżeniu o sumę, jaką w ramach grantu przydzieli nam Gmina. Zapisy w zakrystii od dzisiaj –  przy zapisie wpłata 500 zł.
 6. W sprawie pielgrzymki do Ziemi Świętej chciałem przekazać wiadomość, że marzenia się spełniają, ale powoli: wszedłem w kontakt z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, wybitnym biblistą polskim. On grzecznie, ale stanowczo odradza pielgrzymkę w lutym, z kilku powodów: najważniejsze są jego doświadczenie i drugim przekonującym jest krótki dzień – nawiedzenie miejsc świętych niemożliwe jest już po 16:00. Opierając się na jego autorytecie i wstępnej możliwości poprowadzenia naszej grupy planuję przesunąć czas pielgrzymki na koniec kwietnia w przyszłym roku. Bardzo proszę o kontakt  tych, dla których  taka zmiana terminu lutowego nie jest możliwa.
 7. W zakrystii czekają baranki wielkanocne CARITAS – wyznaczona ofiara na biednych w zamian to 8 zł.
 8. Świąteczne karki pocztowe nie jajeczne ani zajączne – tylko wielkanocne: podwójne z kopertą – 3 zł, proste pojedyncze w zakrystii – 1,5 zł.
 9. Dziękuję za wspólną adorację w piątek wieczorem. Wasz udział zadecydował, że będziemy podobne modlitwy podejmować raz w miesiącu w pierwszy piątek. Pół godziny adoracji i drugie pół godziny medytacji biblijnej.
 10. Uroczystość św. Józefa, oblubieńca Maryi liturgicznie obchodzona będzie jutro: msza na Skałce o 17.00 i wieczorna w kościele.
 11. W sobotę UROCZYSTOŚĆ Zwiastowania Pańskiego. Na mszach możliwość włączenia się w dzieło duchowej adopcji dzieci poczętych, a zagrożonych morderstwem. W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca obchodzić będziemy Dzień Świętości Życia. Diecezjalne obchody odbędą się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie, gdzie o godz. 12.00 celebrować będziemy uroczystą Mszę Świętą pod przewodnictwem bp. Jana Zająca.

<><><><>

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ WIELKI

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski

W ostatnich dniach mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na osobę i wizerunek Świętego Jana Pawła II. Dzieje się to w Ojczyźnie Papieża, który jak nikt inny rozsławił imię Polski na całym świecie. „Papież Jan Paweł II – pisał burmistrz Rzymu z okazji jego beatyfikacji – zostawił niezatarty znak na historii chrześcijaństwa oraz na historii narodów Europy i całego świata. Ojciec Święty Wojtyła stał się symbolem, przewodnikiem, zarówno dla osób wierzących, jak i niewierzących. Był Papieżem, którego wkład okazał się decydujący dla obalenia komunizmu oraz tych wszystkich doktryn, które zmierzały do przekreślenia wszelkiej godności i wolności istoty ludzkiej. Liczne narody odnalazły w nim pokłady ogromnej siły, zdolnej do przekazywania piękna wiary i wartości z nią związanych.”

Papież Franciszek z okazji kanonizacji przypomniał, że Karol Wojtyła zanim wyruszył, by przemierzać drogi świata, dorastał do służby Chrystusowi i Kościołowi w swojej Ojczyźnie, w Polsce. „Dziękuję narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce za dar Jana Pawła II” – powiedział Franciszek i podkreślił, że Papież Polak nadal inspiruje nas poprzez słowa, pisma, gesty, styl posługi, cierpienie przeżywane z heroiczną nadzieją. „Inspiruje nas jego całkowite powierzenie się Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka i Matce Bożej.”

Święty Jan Paweł II to jeden z największych rodaków w naszych dziejach. Jest także ojcem naszej wolności. Szedł przed nami jak Mojżesz – wyprowadził z domu niewoli, przeprowadził przez Morze Czerwone i przypomniał nam tablice Bożych przykazań. Stanął w szeregu wielkich proroków, potężnych w słowie i czynie. Wskazywał drogę, chronił przed niebezpieczeństwem, przestrzegał przed uwikłaniem w ciernie zła i grzechu. Brał nas na swoje ramiona i z miłością odnosił do Chrystusowej owczarni

Poeta i myśliciel cenił i kochał polską kulturę, historię i tradycję. Wielki i wymagający nauczyciel zatroskany był o dziedzictwo, któremu na imię Polska. On z tego dziedzictwa się wywodził, w nim się wychowywał i wzrastał, ono go ukształtowało. Był z tego dziedzictwa dumny i nie wstydził się tego wyznać przed światem. A jednocześnie był tego świata pierwszym obywatelem, szedł do wszystkich narodów. Okazywał szacunek dla każdej kultury, historii i tradycji. Apelował o duchową jedność Europy, przypominał jej chrześcijańskie korzenie, z których wyrasta nasza kultura i cywilizacja.

Jego pielgrzymki do Ojczyzny były wielkimi rekolekcjami dla narodu, milowymi kamieniami naszej historii, tchnieniem Ducha Świętego w sumienia umęczonych i zdezorientowanych rodaków. Wypowiadał słowa mające sprawczą moc, zdolne pchnąć historię kraju i losy ludzi na nowe tory:  „Niech zstąpi Duch Twój”, „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja!” „Każdy powinien mieć swoje Westerplatte!” „Nie lękajcie się być świętymi!” „Miejcie wyobraźnię miłosierdzia!”.

Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.

Wobec podejmowanych ostatnio na szeroką skalę prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, raz jeszcze apelujemy do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków. Przeprowadzony proces kanonizacyjny, a w tym, dogłębna, naukowa analiza historyczna, nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II.

Czy pozwolimy odebrać sobie ten skarb na podstawie dziennikarskiego omówienia materiałów, wytworzonych przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa? Zostało ono dokonane z pominięciem warsztatu naukowego, w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, innych istniejących dokumentów, raportów czy opracowań. Materiały SB ukazują przede wszystkim skalę inwigilacji osoby kardynała Karola Wojtyły. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której wstydzić się i tłumaczyć musieliby ci, którzy sprzeciwiali się komunistycznej dyktaturze, a nie ci, którzy inwigilowali obywateli, pisali donosy, współpracowali z komunistycznym reżimem, prześladowali wierzących i łamali ludzkie sumienia.

Orzeczenie Kościoła o świętości człowieka nie jest wydawane na podstawie jego pojedynczych decyzji lub ich braku. Bierze się pod uwagę całość życia i działalności oraz zrodzone z nich owoce.

Jako papież, św. Jan Paweł II, zaliczył krzywdę wyrządzaną dziecku w sferze seksualnej do najcięższych przestępstw. Zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Wierni jego wskazaniom, podejmujemy dzisiaj troskę o bezpieczeństwo młodych w strukturach kościelnych. Czujemy się zobowiązani, aby wszystkich zranionych poprzez ludzi Kościoła wysłuchać i przyjść im z konkretną pomocą.

Dziękujemy wszystkim, którzy z wielką odwagą i stanowczością bronią dobrego imienia Świętego Jana Pawła II. Apelujemy, aby nie wykorzystywać osoby Papieża Polaka do celów bieżącej polityki. Zachęcamy do modlitwy za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II za naszą wspólnotę kościelną i narodową. Nie pozwólmy odebrać sobie poczucia dumy i radości z przynależności do Chrystusowego Kościoła. Nie dajmy się podzielić, brońmy wspólnie naszych najcenniejszych wartości.

Biskupi zebrani na 394. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 14 marca 2023 roku

<><><><><>

 1. Polecam Waszej uwadze nowy – od 24 grudnia 2022 stojący po stronie RODZINY– portal: https://afirmacja.info
 2. Na naszej stronie umieściłem link do konferencji W OBRONIE JANA PAWŁA II – Polecam rzeczowe wypowiedzi znawców zagadnienia. https://www.youtube.com/watch?v=BbAkfOKXcQ8&authuser=0
 3. Dla młodzieży, a obowiązkowo dla uczniów klas VII i VIII link do rozmowy młodzieży z biskupem Grzegorzem. (Kandydaci do bierzmowania zdają z poznania treści egzamin) :  https://www.youtube.com/watch?v=QBHjRihCf8A&authuser=0

<><><><><><>

PZRYKŁADOWY PROGRAM PIELGRZYMKI DO ZIEMI ŚWIĘTEJ z biura podróży Apolonia tour

Ziemia Święta – Śladami Pana Jezusa : Tel Aviv – Betlejem – Ain Karem – Góra Syjon – Hajfa – Kana Galilejska –  Nazaret – Góra Błogosławieństw – Kafarnaum – Tabgha – Góra Tabor – Betania – Morze Martwe – Jerycho – Jerozolima – Emaus – Jaffa

 1 dzień: KRAKÓW – TEL AVIV – BETLEJEM

Zbiórka  na lotnisku w Krakowie o godz. 03:30, odprawa biletowo – bagażowa, wylot do Tel Avivu o godz. 05:45. Przylot do Tel Avivu o godz. 10:25. Następnie przejazd do Betlejem miejsca narodzenia Pana Jezusa: Bazylika Narodzenia Pańskiego, Grota św. Hieronima, Grota Mleczna, Pole Pasterzy. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień: AIN KAREM – YAD VASHEM – GÓRA SYJON

Po śniadaniu przejazd do Ain Karem Sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety i narodzenia Jana Chrzciciela. Następnie zwiedzanie Yad Vashem –  muzeum/pomnika poświęconego ofiarom zagłady podczas II Wojny Światowej. Góra Syjon: Wieczernik, Tradycyjny Grób Króla Dawida, Kościół Zaśnięcia N.M. Panny, Kościół św. Piotra. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

 3 dzień: HAJFA – KANA GALILEJSKA – NAZARET

Po wczesnym śniadaniu przejazd do Hajfy – nawiedzenie Sanktuarium na Górze Karmel – Kościół Najświętszej Pani      Karmelu – Bazylika, Grota Eliasza, panorama na Ogrody Bahajskie. W trakcie przejazdu krótki postój  w Cezarei Nadmorskiej przy starożytnym akwedukcie. Przejazd do Kany Galilejskiej – gdzie Jezus dokonał pierwszego cudu – przemiany wody  w wino podczas uczty weselnej. Nazaret – miejsce dzieciństwa Jezusa i wizyta w Kościele Zwiastowania oraz w Domu św. Józefa. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

4 dzień: GÓRA BŁOGOSŁAWIEŃSTW – KAFARNAUM – TABGHA – GÓRA TABOR – BETLEJEM

Po śniadaniu rejs statkiem po jeziorze Galilejskim. Następnie przejazd na Górę Błogosławieństw z kaplicą upamiętniającą Kazanie na Górze. Dalej do  Kafarnaum: ruiny starożytnej synagogi i domu św. Piotra. Następnie Tabgha kościół upamiętniający cud rozmnożenia chleba i ryb, Kościół „Prymatu św. Piotra” na brzegu Kinneretu – miejsce namaszczenia Piotra na głowę Kościoła oraz cudownego połowu ryb. Wjazd specjalnymi taksówkami na Górę Tabor, gdzie Chrystus ukazał się w chwale razem z Mojżeszem i Eliaszem. Przejazd doliną Jordanu do hotelu w Betlejem, zakwaterowanie, późna obiadokolacja, nocleg.

 5 dzień: BETANIA – MORZE MARTWE – JERYCHO

Po śniadaniu przejazd do Betanii – Sanktuarium Łazarza, Marii i Marty. Następnie postój nad Morzem Martwym największej depresja na świeciekrótka kąpiel dla chętnych. Przejazd do Jerycha – jednego z najstarszych miast na świecie – Góra Kuszenia i Sykomora – drzew  o Zacheusza, przejazd nad Jordan – odnowienie chrztu. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

 6 dzień: JEROZOLIMA

Po śniadaniu przejazd na Górę Oliwną ze wspaniałym widokiem na Święte Miasto – miejsce  Wniebowstąpienia i kościół „Pater Noster – Ojcze Nasz”,  „Dominus Flevit – Pan Zapłakał”, Ściana Płaczu, następnie spacer w dół wzgórza do Ogrodów Getsemani i Bazyliki  Agonii – Wszystkich Narodów. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

 7 dzień: JEROZOLIMA

Po śniadaniu przejazd do Jerozolimy i zwiedzanie miasta: Kościół św. Anny i sadzawka Betesda, kaplica Biczowania i Włożenia Krzyża. Droga Krzyżowa, Bazylika Grobu Bożego, czas wolny. Powrót do hotelu na  obiadokolację i nocleg.

8 dzień: BETLEJEM – EMAUS – JAFFA – TEL AVIV – KRAKÓW

Po śniadaniu przejazd do Emaus – miejsca, gdzie Pan Jezus ukazał się po raz pierwszy po Zmartwychwstaniu. Następnie przejazd do Jaffy – starożytnego portu  nad Morzem Śródziemnym, gdzie podczas jednej ze swoich wędrówek ewangelizacyjnych zatrzymał się św. Piotr. Nawiedzenie kościoła św. Piotra. Przejazd na lotnisko do Tel Avivu, odprawa, wylot powrotny o godz. 21:10. Przylot do Krakowa/Balic o godz. 23:55. Zakończenie pielgrzymki.

Świadczenia

Ø przelot samolotem Kraków – Tel Aviv – Kraków (linie lotnicze LOT) Ø bagaż podręczny i bagaż rejestrowany (23 kg) Ø komfortowy autokar w  Izraelu Ø zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach, pok.2,3 os. z łazienkami Ø wyżywienie 2 x dziennie (śniadania i obiadokolacje) Ø ubezpieczenie: KL i NNW + świadczenie izolacji lub kwarantanny Ø opieka pilota Ø opieka duszpasterza Ø obowiązkowa składka ubezpieczeniowa na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny Ø obowiązkowa składka ubezpieczeniowa na Turystyczny Fundusz Pomocowy

 Cena nie zawiera Ø obowiązkowego kosztu związanego z realizacją programu: biletów wstępu wraz z kosztami  ich rezerwacji, napiwki, lokalnych przewodników, systemu tour guide – ok 150 USD Ø dopłaty do pokoju jednoosobowego Ø napojów do obiadokolacji Ø dodatkowego ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych Ø dodatkowego ubezpieczenia kosztów rezygnacji 3,5% ceny pielgrzymki Ø dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z opcją chorób przewlekłych

 Uwagi Ø paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki. Ø paszport nie  może zawierać m.in. pieczątek syryjskich, libijskich i libańskich! Ø program pielgrzymki jest ramowy Ø Organizator zastrzega sobie prawo zmiany kolejności zwiedzania w zależności od sytuacji     zaistniałej podczas wyjazdu Ø Organizator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany dokonane przez linie lotnicze.  W przypadku zmiany godzin przelotów Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie

<><><><><><>

Kard. Raniero Cantalamessa: „PIŁAT POWIEDZIAŁ: CÓŻ TO JEST PRAWDA?”   – Kazanie na Wielki Piątek 2022

Ewangelista Jan w opisie Męki Pańskiej przywiązuje szczególną wagę do dialogu Jezusa z Piłatem i to właśnie nad nim chcemy przez kilka minut zastanowić się, zanim przejdziemy do dalszej części naszej liturgii.

Wszystko zaczyna się od pytania Piłata: „Czy Ty jesteś Królem żydowskim?” (J 18, 33). Jezus chce, aby Piłat zrozumiał, iż pytanie jest poważniejsze, niż się mu wydaje, ale że ma ono sens tylko wtedy, gdy nie jest jedynie powtórzeniem zarzutów postawionych przez innych. Pyta więc: „Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?”.

Próbuje skłonić Piłata do przyjęcia wyższego punktu widzenia. Mówi mu o swoim królestwie: królestwie, które „nie jest z tego świata”. Prokurator rozumie tylko jedno: że nie chodzi o królestwo polityczne. Jeśli chciałoby się rozmawiać o religii, nie chce wchodzić w tego typu kwestie. Dlatego z nutą ironii pyta: „A więc jesteś królem? Odpowiedział Jezus: Tak, jestem królem” (J 18, 37).

Ogłaszając, że jest królem, Jezus naraża się na śmierć. Ale zamiast zaprzeczając, uwolnić się od winy, potwierdza to z całą mocą. Ujawnia swoje wyższe pochodzenie: „przyszedłem na świat…”. Zatem w sposób tajemniczy istniał przed życiem ziemskim, pochodzi z innego świata. Przyszedł na ziemię, aby być świadkiem prawdy. Traktuje Piłata jak duszę, która potrzebuje światła i prawdy, a nie jak sędziego. Bardziej interesuje go los Piłata niż swój własny. Swoim apelem o przyjęcie prawdy chce go skłonić do opamiętania się, do spojrzenia na sprawy innym okiem, do postawienia siebie ponad toczącym się w tej chwili sporem z Żydami.

Prokurator rzymski przyjmuje zaproszenie Jezusa, ale jest sceptyczny i obojętny na tego rodzaju spekulacje. Tajemnica, którą dostrzega w słowach Jezusa, przeraża go i woli zakończyć rozmowę. Mruknął zatem pod nosem, wzruszając ramionami: „Cóż to jest prawda?”, i wyszedł z pretorium.

Jakże aktualny jest ten fragment Ewangelii! Dziś, podobnie jak w przeszłości, człowiek nie przestaje zadawać sobie pytania: „Cóż to jest prawda?”. Ale, podobnie jak Piłat, nieuważnie odwraca się od Tego, który powiedział: „Przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie” i „Ja jestem Prawdą!”. (J 14, 6).

Za pośrednictwem Internetu śledziłem niezliczone debaty na temat religii i nauki, wiary i ateizmu. Uderzyła mnie jedna rzecz: wiele godzin dialogów, w których nie pada imię Jezus. A jeśli strona wierząca odważyła się czasem wspomnieć o nim i o fakcie jego zmartwychwstania, natychmiast starano się zamknąć dyskusję jako nieistotną dla tematu. Wszystko dzieje się „etsi Christus non daretur”: tak jakby człowiek, który nazywa się Jezus Chrystus, nigdy nie istniał na świecie.

Jaki jest tego skutek? Słowo „Bóg” staje się pustym pojemnikiem, który każdy może wypełnić według własnego uznania. Ale właśnie z tego powodu Bóg zatroszczył się o to, aby nadać swojemu imieniu treść: „Słowo stało się ciałem”. Prawda stała się ciałem! Stąd też usilne starania, aby pominąć Jezusa w dyskursie o Bogu: ludzkiej pysze odbiera wszelki pretekst, by samemu decydować o tym, czym jest Bóg!

„Ach tak: Jezus z Nazaretu!” – oponuje jeden z nich. „Ale jeśli ktoś wątpi, czy on w ogóle istniał!”. Słynny angielski pisarz ubiegłego wieku – znany szerokiej publiczności jako autor cyklu powieści oraz filmów „Władca Pierścieni”, John Ronald Tolkien – w jednym z listów udzielił takiej odpowiedzi swojemu synowi, który podniósł ten sam zarzut:

Trzeba zadziwiającej chęci by nie wierzyć, żeby przypuszczać, że Jezus nigdy nie istniał lub, że nie wypowiedział przypisywanych mu słów, tak niemożliwych do wymyślenia przez jakąkolwiek inną istotę na świecie: „Zanim Abraham stał się, Ja jestem” (J 8,58); oraz „Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca” (J 14, 9). (1)

Jedyną alternatywą dla prawdy o Chrystusie – dodał pisarz – jest to, że jest to „przypadek szaleńczej megalomanii i gigantycznego oszustwa”. Czy jednak taki przypadek mógłby wytrzymać dwadzieścia wieków ostrej krytyki historycznej i filozoficznej i wydać takie owoce, jakie wydał?

Dziś wykraczamy poza sceptycyzm Piłata. Są tacy, którzy uważają, że nie należy nawet zadawać pytania: „Cóż to jest prawda?”, ponieważ prawda po prostu nie istnieje! „Wszystko jest względne, nic nie jest pewne! Myślenie, że jest inaczej, jest niedopuszczalnym zarozumialstwem!”. Nie ma już miejsca na „wielkie narracje o świecie i rzeczywistości”, w tym o Bogu i Chrystusie.

Bracia i siostry, ateiści, agnostycy lub wciąż poszukujący (jeśli ktoś słucha): to nie biedny kaznodzieja, taki jak ja, wypowiedział słowa, które zamierzam wam przekazać. Jest nim ten, którego wielu z was podziwia, o którym pisze i którego, być może, uważa się za uczniów i naśladowców: Søeren Kierkegaard, inicjator nurtu filozoficznego egzystencjalizmu:

„Och, tyle się mówi o ludzkiej nędzy i biedzie – powiada… tyle się mówi o zmarnowanych życiach — a przecież tylko życie takiego człowieka można uważać za zmarnowane, który … nie zauważył, nie zgłębił i nie zrozumiał tego, że w to wmieszany jest Bóg i że on, on sam, jego jaźń stoi wobec Boga”. (2)

Mówi się: na świecie jest zbyt wiele niesprawiedliwości i zbyt wiele cierpienia, aby wierzyć w Boga! To prawda, ale pomyślmy, o ile bardziej absurdalne i nie do zniesienia staje się otaczające nas zło bez wiary w ostateczny triumf prawdy i dobra. Zmartwychwstanie Jezusa, które będziemy świętować za dwa dni, jest obietnicą i gwarancją, że ten triumf nastąpi, ponieważ on już się rozpoczął.

Gdybym miał odwagę apostoła Pawła, również musiałbym zawołać: „prosimy: pojednajcie się z Bogiem!” (2 Kor 5, 20). Także i wy nie „marnujcie” swojego życia! Nie odchodźcie z tego świata tak, jak Piłat wyszedł z pretorium, z tym pytaniem, które czeka na odpowiedź: „Cóż to jest prawda?”. Jest to zbyt ważne. Chodzi o to, czy żyliśmy po coś, czy na próżno.

Dialog Jezusa z Piłatem daje jednak także okazję do innej refleksji, tym razem skierowanej do nas, wierzących i ludzi Kościoła, a nie do tych, którzy są poza nim. „Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie”: Gens tua et pontifices tradiderunt te mihi (J 18, 35). Ludzie Twojego Kościoła, Twoi kapłani opuścili Cię, pomniejszyli Twoje imię straszliwymi występkami! I czy powinniśmy jeszcze w Ciebie wierzyć? Również na ten straszny zarzut chciałbym odpowiedzieć słowami, które ten sam pamiętny pisarz napisał do swojego syna:

Nasza miłość może być osłabiona, a nasza wola skruszona przez spektakl niedociągnięć, głupstw i grzechów Kościoła i jego szafarzy, ale nie wierzę, by ci, którzy naprawdę uwierzyli, porzucili wiarę z tych powodów, a już najmniej ci, którzy znają historię… Jest to wygodne, ponieważ skłania nas do odwrócenia uwagi od siebie samych i naszych błędów i znalezienia kozła ofiarnego… Myślę, że jestem tak samo wrażliwy na skandale, jak ty i każdy inny chrześcijanin. W moim życiu wiele wycierpiałem z powodu księży, którzy są niedouczeni, zmęczeni, słabi, a czasem źli.

Takiego wyniku należało się zresztą spodziewać. Zaczęło się przed Paschą od zdrady Judasza, zaparcia się Szymona Piotra, ucieczki apostołów… A więc pozostaje płacz? Tak – polecił Tolkien swojemu synowi – nad Jezusem, dla tego, co musi znosić, z naszego powodu. Płacz – dodajemy dzisiaj – z ofiarami i za ofiary naszych grzechów.

Wniosek dla wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących. W tym roku Paschę obchodzimy nie przy radosnym dźwięku dzwonów, ale przy złowrogim dźwięku bomb i niszczycielskich eksplozji, które mają miejsce niedaleko stąd. Pamiętamy, co Jezus powiedział pewnego dnia na wieść o rozlewie krwi dokonanym przez Piłata i zawaleniu się wieży w Siloe: „Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie” (Łk 13, 5). Jeśli nie zamienicie waszych włóczni na sierpy, waszych mieczy na pługi (Iz 2, 4), a waszych pocisków na fabryki i domy, wszyscy w ten sam sposób zginiecie!

Ostatnie wydarzenia przypomniały nam o jednej rzeczy. Porządek świata może się zmieniać z dnia na dzień. Wszystko przemija, wszystko się starzeje, wszystko – nie tylko „błoga młodość” – zanika. Jest tylko jeden sposób, aby uciec przed prądem czasu, który ciągnie za sobą wszystko: przejść do tego, co nie przemija! Postawić stopy na twardym gruncie! Pascha oznacza przejście: w tym roku wszyscy przeżyjmy prawdziwą Paschę, Czcigodni Ojcowie, bracia i siostry: przejdźmy do Tego, który nie przemija. Przejdźmy teraz z sercem, zanim kiedyś przejdziemy z ciałem!

******

(1) From the Letters of J.R.R. Tolkien, ed. Humphrey Carpenter, with Christopher Tolkien, Houghton Mifflin 1981.

(2) Søeren Kierkegaard, Bojaźń i drżenie, Choroba na śmierć, przekł. Jarosław Iwaszkiewicz, Warszawa 1972, s. 163.

<><><>

<><><><><><>

<>

Zachęcam do skorzystania z darowej możliwości oglądania odcinków serialu WYBRANY. Jest możliwość wyświetlania w wersji z polskimi napisami. Film przygotowany został z dużą dbałością o oddanie realiów historycznych, kulturowych i religijnych, a dotyczy życia, Ewangelii i działania Jezusa. Co ważne, jest to produkcja polecana przez katolickiego biblistę.

Wszystkich zachęcam do korzystania z tego materiału i równocześnie przypominam że WIARA RODZI SIE ZE SŁUCHANIA- nie zrodzi się z oglądania nawet najlepszych filmów. Ten materiał, mam nadzieję okaże się dla Was, jako widzów- inspirujący.          https://watch.angelstudios.com/thechosen/watch?vid=S1%3AE1&fbclid=IwAR0eR2tUkffeU73fzhlTKZNnwnl9AQ2JWmz3YEHO0C0qwL3886bHCNZJZVg

POSZUKUJĄCYM NAPISÓW W J. POLSKIM….

Nie musi być łatwo.

W różnych przeglądarkach występują różnice widoku.

DLA PRZEGLĄDAREK CHROME i OPERA: należy odtworzyć odcinek sezonu 1 (specjalne odcinki jeszcze nie posiadają polskich napisów) na pełnym ekranie (powinno wystarczyć dwukrotne kliknięcie w obraz). Znika wówczas feralnie umieszczona ikona POMOC i odsłania się w prawym dolnym rogu ikona z TRZEMA KROPKAMI PIONOWYMI (lub ikona z literkami CC)

Po kliknięciu w ikonę rozwija się MENU z dostępną opcją NAPISY.

Klikamy NAPISY i paskiem statusu z prawej strony przesuwamy tak, aby osiągnąć w liście języków znajdujący się raczej w górze po j. albańskim napis POLISH.

Klikamy weń. Powinno działać.

<><><>

ZWIŃ